Paneller ve Söyleşiler

ÖMER KARTİN

Gastronomi Turizmi İhtisas Komitesi Başkanı / TÜRSAB

ÖMER KARTİN
Gastronomi Turizmi İhtisas Komitesi Başkanı / TÜRSAB

İstanbul doğumlu olan Ömer Kartın, Galatasaray Lisesi’nden sonra lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 30 yıldır turizm sektöründe çalışan Kartın, 20 yıldır gastronomi turizmi konusunda çalışmalar yürütmektedir. 15 yıldır sahibi ve yöneticisi olduğu Alakart Turizm, lüks segment (özellikle gastronomi), MICE ve B2B konularında çalışmaktadır. TÜRSAB’da Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı görevinin yanı sıra Bolonya, Bordeaux, Bilbao ve Glasgow’da gastronomi ile ilgili çeşitli çalıştaylara katılmıştır. Çeşitli STK’lar kuran, yöneticiliğini yürüten, Fransızca ve İngilizce bilen Kartın evli ve 2 çocuk sahibidir.

DOÇ.DR. TURGAY BUCAK

DEÜ GAS. VE MUT. SAN. ABD BŞK./ İZMİR AŞÇILAR DER. BŞK.

Doç. Dr. Turgay BUCAK
DEÜ GAS. VE MUT. SAN. ABD BŞK./ İZMİR AŞÇILAR DER. BŞK.

ilk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. 2000 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y. O’dan mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’nda 2007 yılında yüksek lisansını, 2012 yılında ise doktorasını tamamladı. Mart 2018’de Turizm Doçenti ünvanını aldı. Yaklaşık 10 yıl turizm sektöründe (İstanbul Polat Rönesans Otel, İzmir Hilton Otel, Crowne Plaza Otel…) ara ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sektörden İzmir BTA Catering Service yiyecek ve içecek müdürü iken ayrıldı. Şu anda İzmir Aşçılar Derneği Başkanlığı görevini yürütmektedir.

ISO 2200 GGYS Baş Denetçiliği yapmaktadır. 2008 yılında başladığı akademisyenlik hayatına, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi, Konaklama İşletmeciliği bölümünde ve halen de Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü GMS ABD başkanıdır. İdari görev olarak; Yüksek Okul Müdür Yrd., Dekan Yrd. ve Yüksekokul Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Eko-Gastronomi Dergisi Yönetim Editörlüğü görevi bulunmaktadır. İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 2012 yılında “Turizm Eğitimcisi Ödülü”ne layık görülen Bucak, yurtdışındaki Türk restoran işletmeciliğini ve Michelin Yıldızlı Restoranları araştırmak amacıyla 3 ay Londra’da bulunmuştur. Turgay Bucak’ın; turizm, yiyecek-içecek ve gastronomi
alanlarında ulusal ve uluslararası birçok yayını bulunmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Esat ÖZATA

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı

Dr. Öğr. Üyesi Esat ÖZATA
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı

 1980 yılında Kırklareli doğumlu. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu mutfak ve otelcilik eğitimi almak için Tekirdağ Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ne devam etti. Ardından yükseköğrenimini sırasıyla Ege Üniversitesi Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Yıldız Teknik Üniversitesi Turizm İşletmeciliği, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, Beykent Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında İşletme Yönetimi Programında Master programında tamamladı. Yüksek Lisans Tezini yiyecek ve içecek alanında hazırladı. Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları A.B.D’ında Doktorasını tamamladı. Doktora tezi ‘Modernite Bağlamında Türk Mutfağına Özgü Yenilikçi Ürün Geliştirme’ Duyusal Analiz tekniklerini uygulayarak tamamladı. Lise ve Üniversite yıllarında dünya zinciri otellerinde stajlar yaptı. Hilton, Barcelo,Swiss, Holiday İnn gibi otel zincirlerinde şef olarak çalıştı. 2005 yılında şef eğitmenliğe başladı. Mutfak Sanatları Akademisi’nde(MSA) şef eğitmen olarak görev aldı. Ardından Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’nda 2 yıl Aşçılık Program Başkanlığı görevinde bulundu. 2007 yılında başladığı Beykent Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir. Aynı Üniversitede 2007-2015 yılları arası Aşçılık Program Başkanlığını yürüttü, halen Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölüm başkanı ve Dr.Öğr.Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

2003 yılından Tüm Aşçılar Federasyonuna bağlı Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nda uluslar arası yarışmalara katıldı. Almanya, İngiltere, Güney Kore, Lüksemburg, Sırbistan ve Rusya gibi ülkelerden madalyalar kazandı.2013 yılından beri Aşçılar ve Pastacılar konfederasyonuna bağlı Milli Takım Direktörü olarak görev yaptı. Katıldığı Yurt içi ve yurtdışı yarışmalarda 50’in üzerinde çeşitli Madalya ve ödüller kazandı. Sunulmuş bir çok bildiri, Yiyecek-içecek hizmetleri, Mutfak Hizmetleri, Dünya Mutfakları kitap bölümleri, ve yayınlanmış makaleleri vardır. 2005 yılından beri ulusal televizyonlarda yemek programları yapmakta olan özata; birçok restorana mönü ve stil danışmanlık hizmeti vermekte; aynı zamanda Esat Özata ile Pınar’ın Yemek Günlüğü adlı bir yemek kitabı bulunmakta.

Yaptığı TV Programlari:

Fox tv-Çağla ile Yeni Bir Gün
Beingurme -Esat’la o zaman buyrun
TRT 1 -10’da her şey var
TRT1-İstabul’un Orta Yeri
Beingurme-Esat’la o zaman buyrun
Fox tv –Sizi Böyle Alalım
Tv8- Pınar’ın Günlüğü
Star tv-Mutfakta kim var
Star tv-Elimin Lezzeti
Star tv-Kocam Yaparsa
Planet Mutfak-Bi dolu Lezzet
Lifetime-Elimin Lezzeti
Beyaz tv-Ece’yle tatlım benim
Kanal 7-Esat’la haftanın Lezzeti

Prof.Dr. Murat DOĞDUBAY

TURİZM FAKÜLTESİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI

Prof.Dr. Murat DOĞDUBAY

TURİZM FAKÜLTESİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI

İnegöl doğumlu olan Prof.Dr. Murat DOĞDUBAY, Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda 1998 yılında tamamladığı lisans eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalı’nda 2000 yılında Yükseklisans ve 2006 yılında Doktora eğitimlerini de tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimi esnasında Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Araştırma Görevlisi olarak akademik hayata adım atmıştır. Doktora eğitiminin ardından 2006 yılında Yardımcı Doçent Doktor, 2013 yılında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilimdalı’nda Doçent Doktor ve 2019 yılında Prof.Dr. ünvanlarını almıştır.

Farklı dönemlerde Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Erdek ve Kepsut Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan vekilliği başta olmak üzere farklı idari görevlerde bulunmuştur. Ayrıca ulusal ve uluslararası dergilerde hakemlik, bilimsel toplantılarda bilim kurulu ve düzenleme kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Avrupa Birliği fonları doğrultusunda hazırlananlar da olmak üzere farklı projelerde katılımcı ve eğitimci olarak bulunmuştur. Başta yiyecek-içecek, gastronomi ve teknoloji konuları olmak üzere turizm alanında makaleleri, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda bildirileri, ulusal ve uluslararası kitap bölümleri ve kitapları bulunmaktadır.

PROF.DR. CEVDET AVCIKURT

TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ

Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ

 

1968 yılında Sakarya Kaynarca’da doğdu. İlkokulu Büyükyanık İlkokulu’nda, ortaöğretimini ise Kaynarca Lisesi’nde tamamladı. 1988 yılında Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 1992 yılında İngiltere’de University of Surrey’de Turizm İşletmeciliği Programı’nda Yüksek Lisansını ve 1997 yılında Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Doktora Programını tamamladı..

2000 yılında Turizm alanında doçent ve 2006 yılında ise profesör unvanını aldı. 2003-2013 yılları arasında mezun olduğu Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Müdür olarak görev yaptı, 2013 yılında Yüksekokulun Turizm Fakültesi’ne dönüşmesiyle birlikte 2013-2020 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. TUADER (Turizm Akademisyenleri Derneği) yönetim kurulu üyeliği görevi de bulunan Prof.Dr. Cevdet AVCIKURT halen Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. E-posta: avcikurt@balikesir.edu.tr

Prof. Dr. Osman Nuri ÖZDOĞAN

TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ ANABİLİM DALI

Prof. Dr. Osman Nuri ÖZDOĞAN
TURİZM FAKÜLTESİ
TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ ANABİLİM DALI

 

Dr. Özdoğan, Gazi Üniversitesi Ticaret Turizm Eğitim Fakültesi (1999), Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı (2002) ve Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Doktora Programı (2006) mezunudur. 2012 yılında YÖK bursu ile Oklahoma State Üniversitesi’nde akademik çalışmalarda bulunmuştur. Halen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı ve Türk ve Dünya Mutfakları Araştırma ve Uygulama Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Özdoğan, 2008 yılından beri Ekonomi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev almaktadır.

Araştırma alanları arasında, sürdürülebilirlik, konaklama ve yiyecek içecek endüstrisinde finansal yönetim, yiyecek içecek yönetimi, restoran yönetimi ve yiyecek içecek endüstrisinde yeni eğilimler yer almaktadır.

Ü. Cihan Müşterioğlu

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı

Ü. Cihan Müşterioğlu

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı

Kurumu:
Edremit Körfezi Turizm Platformu İcra Kurulu Başkanı
Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür Turizm ve Sanat Komitesi Başdanışmanı
Turist Rehberleri Birliği Denetim Kurulu Üyesi
Parion Antik Kenti Kazı Ekibi Üyesi
Eylemli Profesyonel Turist Rehberi

Dr. Öğr. Üyesi Aylin Nalçacı İkiz

Kırıkkale Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciligi Bölüm Başkanı

Dr. Öğr. Üyesi Aylin Nalçacı İkiz

Kırıkkale Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciligi Bölüm Başkanı

Murat Aslan

BigChef Türkiye Koordinatörü

Murat Aslan

BigChef Türkiye Koordinatörü

1977 yılında Balıkesir’de doğdu. 1995 yılında Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Antalya’da çeşitli beş yıldızlı otellerde ve sırasıyla Divan Otel ile Four Seasons Otel’de çalıştı. 2001 yılında İstanbul Doors Restaurant Group’a Executive Chef olarak başladı. Yaklaşık üç yıl çalıştıktan sonra Antalya’ya bir otel zincirine, dört otelin mutfak koordinatörü olarak transfer oldu. Antalya’dan sonra üç kişilik bir ekiple catering ve danışmanlık şirketi kurdu. Çeşitli beş yıldızlı otellere ve restoranlara danışmanlık yaptı. 2006 Kasım ayında tekrar İstanbul Doors Restaurant Group’a bütün restoranların mutfaklarından sorumlu Executive Chef olarak başladı. 2010 Şubat ayında buradan ayrılarak İstanbul Gourmet Group’a Kitchen Director olarak geçti. Grubun ilk markası olan “Bread’s Restaurant”larından İstanbul’da üç ay içinde yirmi beş tane açtılar.

Şubat 2011’de Big Chefs Restaurant grubuna “Mutfak Koordinatörü” olarak başladı. Hali hazırda bütün Big Chefs, Numnum ve Buselik markalarının mutfaklarını ekibiyle birlikte yönetiyor.

Türkiye’yi temsil ettiği yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda ödüller kazandı. Yurt- dışında çeşitli otellerde belli dönemlerde eğitim aldı. Amerika, Rusya, Malta, İngiltere, İtalya, Kıbrıs, Tunus, Dubai, Almanya, İrlanda, Hollanda, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelere mesleki eğitim amaçlı gezilerde bulundu.

2018 Ocak ayında çıkan Bir Aşçının Dünlüğü, 2018 Kasım ayında çıkan Kelimelemeler ve 2021 Mayıs ayında çıkan Şef Mi Olacaksın Sen? adlı kitapların yazarıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Nurdan Çakır Tezgin

Şef / Yazar

Nurdan Çakır Tezgin 

Şef / Yazar

90’lı yıllarda Bursa’da oluşturduğu Türkiye’nin ilk Enstalasyon Evi Siyaz ile kültür ve sanatın gastronomiyle buluşmasını sağlamış, Türkiye’de bir ilke imza atmıştır.

Yazma serüvenini www.ascifok.com başta olmak üzere çeşitli dergi ve gazete yazılarıyla perçinledi. Yerel beslenme ve ekoloji odaklı workshop, TV programları ve festivallere katıldı.

İran ve Pakistan üzerinden Hindistan’a kara yolundan yaptığı uzun yolculuk anılarını 2000’li yılların başında değişik dergi ve internet sitelerinde yayımladı.

2013 yılında “Yaşça Hoşça Aşçı Fok’ça Foça Mutfağı” isimli kitabı, 2016 da “Dur biraz oturayım” isimli öykü kitabı yayımlandı. Kısa öykü ve manilerle bezeli “Edremit’in Anaları Zeytin Kokar Sofraları” kitabı da 2019 da yayımlandı. Halen antik çağ yemekleri ve yerel mutfaklar ile sürdürülebilir yöre adetlerini de içine alan çalışmalarına halen devam etmektedir.

Festival ve şenliklerde yöre özelliklerini öne çıkardığı çeşnili çorbalar, şerbet ve şuruplar hazırlayıp coğrafi yapının bağrından kopan otlara, baharat ve meyvelere yeni yorumlar getirmek en önemsediği sosyal projeler arasında yer almaktadır.

Elif Edes TAPAN

Şef / Yazar / Öğretim Görevlisi

Elif Edes TAPAN

Şef  / Yazar / Öğretim Görevlisi

İstanbul doğumlu Elif Edes, 1985 yılında İstanbul’da “Notre Dame de Sion” Fransız Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, üniversite eğitimine Washington D.C’de “Mount Vernon College”da başladı. Güzel Sanatlar / Fotoğraf eğitimine Floransa’da devam etti.

Edes aşçılık eğitimini 1989-1990 yılları arasında Paris’te Cordon Bleu’da sürdürdü.

1992 yılından beri mutfak sektörünün farklı alanlarında faaliyet göstermektedir.

İlk gurme dükkanı olan “Elif Gourmet” den sonra “Crema”, gurme dükkanı yıllardır en iyi gurme dükkanı seçilen bir gurme dükkanı ve catering şirketi oldu.

Washington D.C.’nin önde gelen yemek şirketlerinden birinde üç yıllık bir çalışma deneyiminden sonra “Design Cuisine” Edes, İstanbul’a döndü ve özel etkinlik ve partiler için yeni bir konsept olan “Masa”yı kurdu.

1992’den beri çeşitli dergi ve gazeteler için yemek tarifleri, gezi yazıları, gurme sayfaları yazıyor.

Elif, 2009 yılında Mutlu Mutfak markasını kurarak tescilledi. Ödüllü şefin yayınlanmış üç yemek kitabı var.

2009’dan beri farklı televizyon kanalları için çeşitli projeler yaptı.

Edes İstanbul’da yaşıyor, mutfak kitapları ve makaleleri yazmaya devam ediyor, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilmektedir, mutfak atölyeleri düzenlemekte ve uluslararası otel zincirleri ve şirketler için mutfak – sanatla ilgili etkinlikler düzenlemektedir.

Abdullah Soykan

Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü

Prof.Dr. Abdullah Soykan

Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü

1967 yılında Bursa’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamlamıştır. 1988 yılında Necatibey Eğitim Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını 1991, Doktorasını ise 1994 yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlamıştır. 1990 yılında Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan Soykan, 1995 yılında Balıkesir Üniversitesi’nde yardımcı doçent, 2007 yılında doçent, 2012 yılında Profesör oldu. 1995–1997 yılları arasında aynı üniversite de Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, 1997-2000 yılları arasında Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, 2000-2007 yılları arasında ise Dursunbey Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. 2002-2006 yılları arasında Balıkesir TEMA İl Temsilcisi olarak görev yaptı. 2011-2012 yılları arasında Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile 2012-2013 yılları arasında da Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2017 yılından beri Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Muhammet SARI

Tapb yönetim kurulu üyesi

Muhammet SARI

Tapb yönetim kurulu üyesi

Bülent DEMİRAL

CUNDA ROTA OTELLERİ GENEL MÜDÜRÜ CUNDA / AYVALIK

BÜLENT DEMİRAL

CUNDA ROTA OTELLERİ GENEL MÜDÜRÜ

 

1968 yılında Çorum’da doğdu , 1990 yılında Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik yüksek okulundan mezun oldu .23 yıl çuğunluğu Ayvalık olmak üzere çeşitli bölgelerde otel yöneticiliği yaptı aynı süre içerinde 2010-2015 yılları arasında kısmı zamanlı olarak Ayvalık Meslek Yüksek okulunda uzman olarak türizm işletme va pazarlama bölümlerinde derslere girdi , aynı zamanda 2007 – 2010 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi öğrenci yurdu ve kamp müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2013 yılından bu yana Cunda Adasında butik otel işletmeciliği yapmaktadır . son beş yıldır Cunda Rota Otelleri genel müdürlüğünü yürütmektedir. Almanca Demiral bekar ve 1 çocuk babasıdır.

Levent KAYNAK

Balıkesir Öğretmenevi Mutfak Şefi

Levent KAYNAK

Balıkesir Öğretmenevi Mutfak Şefi

 

1977 Balıkesir doğumlu lise yıllarıda Balıkesir üniversitesi mutfağında başladığı meslek hayatınaküçükkuyu,Asos ,Marmaris , Alanya, , Antalya, Ankara, Kıbrıs. V.b turizm bölgelerinde 35 yıldan burana devam etmektedir.. şuanda Balıkesir öğretmenevi mutfak şefi olarak mesleğe hizmet vermektedir.. Balıkesir’in gastronomi şehri olması yolunda yürüttüğü çalışmalarla adından sözettirmektedir…

Neşe AKSOY BİBER

Yazar / Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) üyesi

Neşe AKSOY BİBER

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) üyesi

1971 yılında Adana’da doğan Neşe Aksoy Biber, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Programcılığı Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı bölümde iletişim yüksek lisansını tamamladı. İş hayatına medya sektöründe başlayan Neşe Aksoy Biber, çeşitli dergi, gazete ve televizyon mecralarında, pazarlama ve projeler, kurumsal kimlik çalışmaları, e-ticaret ve pazar geliştirme faaliyetlerini yürüttü. 2000 yılında kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk peynir ve yerel/geleneksel ürünler konusunda uzmanlaşmış şirketi Antre Gourmet ile gurme gıda sektöründeki çalışmalarına başladı. Bu yıllarda henüz oluşan gastronomi sektöründe Türkiye’nin yerel-geleneksel ürünleri konusunda kültürel ve öncü çalışmaların içinde yer aldı. Berrin Bal Onur ile birlikte yazdıkları Peynir Aşkına, 50 Peynirli Şehir Balıkesir ve Zeytin Ülkesi Balıkesir adlı üç kitabı bulunan Biber, danışmanlık, eğitim, araştırma ve gezi çalışmalarına devam etmektedir. Gazete, dergi ve dijital mecralarda Türk peynirleri ile ilgili çok sayıda makale ve çalışması olan Neşe Aksoy Biber, Türk peynirleri ile ilgili ulusal ve uluslararası özel projelerde yer alarak tadım, eğitim, sunumlar yapmaktadır. Biber aynı zamanda Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) üyesidir.

Berrin BAL ONUR

Yazar / Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) üyesi

Berrin BAL ONUR

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Üyesi

1969 yılında İstanbul’da doğan Berrin Bal Onur, iş hayatına medya sektöründe başladı. İngiltere’de bulunduğu 93-94 yılları arasında satış-pazarlama eğitimi aldı. Ardından radyo yayıncılığının yeni geliştiği dönemde çeşitli radyoların kuruluş aşamalarında bulundu. 2000 yılında kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk peynir ve yerel/geleneksel ürünler konusunda uzmanlaşmış şirketi Antre Gourmet ile gurme gıda sektöründeki çalışmalarına başladı. 2007 yılında MSA/City& Guilds Uluslararası Profesyonel Aşçılık eğitimi aldı. Bu yıllarda henüz oluşan gastronomi sektöründe Türkiye’nin yerel-geleneksel ürünleri konusunda kültürel ve öncü çalışmaların içinde yer aldı. Neşe Aksoy Biber ile birlikte yazdıkları Peynir Aşkına, 50 Peynirli Şehir Balıkesir ve Zeytin Ülkesi Balıkesir adlı üç kitabı bulunan Onur, peynirle ilgili danışmanlık, eğitim, araştırma ve gezi çalışmalarını sürdürmektedir. Gazete, dergi ve dijital mecralarda Türk peynirleri ile ilgili çok sayıda makale ve çalışması olan Berrin Bal Onur, Türk peynirleri ile ilgili yerli ve yabancı özel projelerde yer alarak tadım, eğitim, sunumlar yapmaktadır. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın yönetiminde aktif olarak çalışmalarını sürdüren Onur, ayrıca Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) üyesidir.

Adem ARMAN

Adem ARMAN

BİYOGRAFİ YÜKLENİYOR….

Doç. Dr. Alper KURNAZ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Alper KURNAZ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı


Bolu-Mengen doğumlu olan Kurnaz, Türkiye’nin ilk ve tek aşçılık okulu Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nde öğrenimine başladı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği okuyup, ardından Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (BTİOYO) Konaklama İşletmeciliği lisans eğitimini tamamlamıştır. Eğitim hayatı boyunca, birçok işletmede profesyonel meslek hayatını devam ettiren Kurnaz, The Marmara, Mövenpick ve Marriott gibi uluslararası turizm işletmelerinde çalıştıktan sonra mezun olduğu aşçılık okulunda mutfak üzerine ders vermeye başladı. Lise yıllarından beri üniversitede gastronomi alanında akademisyen olarak çalışma hedefi olan Kurnaz,  Lisans öğrenimini bitirdikten sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Anabilim dalında yüksek lisans; Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamlamıştır. Halen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

 

Erdem Dönmez

Erdem Dönmez

Erdem Dönmez, 1977’de Balıkesir’de doğmuştur. Ilkokulu bitirdikten sonra aşçılık okulunda okumak isteyerek 1988’de Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nde 7 yıl süren bir eğitim aldı. Çalışma hayatına ilk olarak 1993’te Robinson Club Maris Marmaris’te stajer aşçı olarak başladı. 1995 yılında mezun olduğunda kariyerine Divan Hotel İstanbul’da devam etti.

Daha sonra Four Seasons Hotel İstanbulda çalıştı ve asker gitti.

Askerlik sonrası 2 yıl The Ritz Carlton İstanbulda çalıştı.

Sonrasında 2 yıl İstanbul Ortaköyde Fine Dining bir restoranın executive chefliğini yaptı.

Antalya’ya bir otel zincirine  mutfak koordinatörü olarak transfer oldu.

Antalya’dan sonra iki kişi ile beraber catering ve danışmanlık şirketi kurdu.

Çeşitli 5 yıldızlı otellere ve restaurantlara danışmanlık yaptı.

2006 yılında İstanbulda Carlo Bernardini ile Fine Caterering & Events firması kurdu ve hale Chef & ortak olarak iş hayatına devam etmekte.

Türkiye adına yurtiçi ve yurtdışı çeşitli yarışmalarda ödüller kazandı.

1998 yılında Chaine Des Rotisseur Türkiye 1. Oldu ve Stockhılmdeki dünya finallerinde Türkiyey temsil ederek 4. Lük sertifikası aldı.

Yurtdışında çeşitli otellerde belli periyodlarda eğitimler aldı.

İtalya,Almanya,Fransa,Malta,İspanya,Malta,Tunus,Mısır vb. ülkelere mesleki eğitim ve gezilerde bulundu.

Selma Atabey

Ögretim Görevlisi ve Şef

Selma Atabey

Ögretim Görevlisi ve Şef

 

1972’de İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Beyoğlu’nda mahalle mektebinde, üniversiteyi Adnan Menderes Üniversitesi Turizm ve Otel İşlemeciliği, Yiyecek İçecek ayrımıyla okudu. Milli eğitime bağlı Eresin Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesinde mutfak, yiyecek içecek ve servis kapsamlı meslek derslerini veren meslek dersi öğretmeni olarak 5 yıl çalıştı. 2004-2005 Akademik yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulunda Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. Hala Ortaca MYO’da Aşçılık programında mutfak derslerini vermektedir. Uzmanlık alanları yöresel mutfak, yöresel yemekler, yerel ürünler ve hijyendir. Bu süre içerisinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Anabilim Dalında Yükseklisansını tamamlamış ve tezi beğeni kazanarak yurtdışında basılmıştır. Yazdığı birçok kitap ve kitap bölümü içerisinde disiplinler arası özellik gösteren, Zeytincilik araştırma ve farklı disiplinlerden uzmanlarla birlikte yazdığı Zeytin ve Zeytinyağı kitabı, alanında yılın basılı yayın ödülünü almıştır. Hala Türk Aşçı Haber Güney Ege sorumlusu, Slowfood Ortaca Convivium Başkanı, GEMAD, MAGEKAD üyesi olarak Aşçılık derneklerinde aktif çalışmalarına devam etmektedir. Muğla Ticaret odası coğrafi işaret komisyonunda görev yapmakta ve uzun süredir yaşadığı şehir olan Muğla’yı ilçe ilçe dolaşarak Muğla yemekleri, otları ile ilgili BAP çalışmaları ve akademik yayınlar yapmıştır. Toplanan tarifleri bir araya getirebileceği Muğla Büyük Şehir Belediyesi’nin talebi ile 400’ün üzerinde yemeğin yer aldığı kitabını hazırlamıştır ve kitap basım aşamasındadır. Yöresel yemek, yerel ürünler ile ilgili araştırmaları ve köşe yazıları hala devam etmektedir. Adnan Menderes Üniversitesinde yapmış olduğu doktorada tez aşamasında olan Selma Atabey’in iki çocuğu vardır.

MEHMET CAVLI

MEHMET CAVLI

 

 

Mehmet Cavlı kendisi de bir üreticiyken 1982 yılında Komili`de zeytinyağı satın alma&üretim planlama pozisyonunda çalışmaya başladı. Ardından zeytinyağı satın alma, lojistik, üretim planlama ve degüstasyon alanına geçti. 1992 yılından 1994`e kadar Halis Komili-Unilever ortaklığında çalıştı. 2008`e kadar Unilever`de Zeytinyağı Satınalma-Fabrika Üretim Planlama-Degüstasyon görevlerinden sorumlu oldu. Sonrasında, Anadolu Grubu`nda görevine Ayvalık fabrikası Operasyon Müdürü olarak devam etti. 2017 yılından beri Bunge bünyesinde Orijinasyon ve Tadım Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

NEŞE BERBER

Haber Spikeri - Gazeteci- Ankara Temsilcisi

NEŞE BERBER

Haber Spikeri

Gazeteci- Ankara Temsilcisi

Neşe Berber Akademi İstanbul Radyo TV-Gazetecilik ve Oyunculuk bölümlerini okudu.  Neşe Berber, siyasetten iş dünyasına kadar önemli isimler ile yaptığı röportajlar ile adından bahsediliyor.

Neşe Berber; Haber Arkası, Neler Oluyor, Günün İçinden, Moderatör ve BengüTürk TV de hafta içi 5 gün Gün Başlıyor sabah haber programını sundu. Neşe Berber YeniBirlik Gazetesi Ankara temsilciliği görevine getirildi. Ankara gündeminde meclisi bakanlar ve Cumhurbaşkanı programlarını takip etmesi ve yoğun seyahatler nedeniyle haftaiçi hergün olan sabah haberinin yerine hafta içi 2 gün Neşe Berber ile Para Politika’yı sunmaya başladı. Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle çekilen  Neşe Berber ile Anadolu’ya Değer tv programını yapmaya devam ediyor.

Neşe Berber Radyo Bir’de radyo programının yapım ve sunumunu yapıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında özel programlarda moderatör ve sunuculuğunu üstleniyor.

Neşe Berber YouTube kanalında ayrıca gittiği şehirlerden yayınlar yapmaya devam ediyor.

Oğulcan BEYHAN

Oğulcan BEYHAN

 

1989 Balıkesir doğumluyum. Üniversite de Turizm ve Otel işletmeciliği okuyarak kendimi Mutfak alanın da geliştirmek üzere tüm deneyimlerimi Mutfak departmanında edindim.

Deneyimlerim;

2008 de Çırağan Sarayı’na bağlı olduğu yıllarda Ortaköy ‘Feriye Lokantasında başlayarak sonrasında;

⁃              Spice Hotel Antalya

⁃              Casa Dell’arte Hotel Bodrum

⁃              Kempinski Barbaros Bay Bodrum

⁃              Dean&Deluca İstanbul

Ve sonrasında Türk Hava Yolları ortaklığı olan Turkish Do&Co firmasında 6 Yıl Okyanus aşırı seferlerde Uçan Şeflik, 32 Farklı ülke deneyimi ve eş zamanlı olarak Viyana Albertina Picasso Müzesi içerisinde Bulunan Albertina Restaurant da Sous Chef ve Güney Kore’nin Başkenti Seul de 325.000 kişilik üretim kapasiteli Airline Catering kurulum ekibinde Sous Chef olarak uzun süreli Mutfak Şefliği görevlerinde bulundum.

Hayallerinin peşinde giden ve sürekli gelişim içerisinde olan mesleki karakterim ile Balıkesir’in ilk Profesyonel Mutfak Akademisi ve Konsept Restaurant ı açılışı ile girişimcilik hayatıma başladım.

Halen faaliyette olan işletmelerimizin yanı sıra Cunda Adasında Mutfak Koordinatörlüğü yapmaktayım.

Gupse Berrin Çakar

Gupse Berrin Çakar

Gupse Berrin Çakar, 1994 yılında Balıkesir’de doğmuştur. Fekal’de liseyi okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni kazanmıştır. Oradan da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun olmuştur.

İlk stajını Ramada Resort Kazdağları’ nda yapmıştır.

İkinci stajını, 3 Michelin yıldızlı İspanya’nın San Sebastian şehrinde Martin Berasategui’de hem başlangıç hem de pastane bölümünde yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli yerlerde menü danışmanlığında bulunmuştur.

Son 7 aydır babasıyla bizzat yaptığı inşaat ile yerel ve mevsiminde ürün konsepti ile restoran açma hazırlığında bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.